„Silniejsi razem”

Cel Projektu:

Celem projektu jest wspieranie integracji społecznej i zawodowej społeczności romskiej w województwie dolnośląskim poprzez realizację instrumentów aktywnej integracji o charakterze społecznym, edukacyjnym i zawodowym oraz działań integracyjnych ze społecznością lokalną. Projekt dąży do zwiększenia aktywności zawodowej i społecznej członków społeczności romskiej, poprawy ich sytuacji na rynku pracy oraz wzmocnienia poczucia przynależności do lokalnej społeczności.

Okres realizacji projektu: 01.04.2025r. – 31.12.2026r.

Grupy docelowe:

Projekt skierowany jest do 400 osób należących do społeczności romskiej, zamieszkujących obszar województwa dolnośląskiego, a także do 300 przedstawicieli organizacji społeczeństwa obywatelskiego reprezentujących interesy mniejszości romskiej.

Łącznie wsparciem w ramach Projektu objętych zostanie:

- 300 osób dorosłych (190 kobiet i 110 mężczyzn),

- 100 dzieci i młodzieży romskiej (60 dziewcząt i 40 chłopców) w wieku 7–15 lat,

- 300 przedstawicieli organizacji społeczeństwa obywatelskiego reprezentujących interesy społeczności romskiej (150 kobiet i 150 mężczyzn).

1. Osoby dorosłe ze społeczności romskiej

Grupa docelowa obejmuje osoby powyżej 18. roku życia, zamieszkujące na terenie województwa dolnośląskiego, które są bezrobotne lub bierne zawodowo, mają niskie kwalifikacje zawodowe i/lub są zagrożone wykluczeniem społecznym i zawodowym. W przypadku osób biernych zawodowo, do udziału w projekcie przystąpić mogą jedynie osoby, których bierność wynika z powodu niepełnosprawności, choroby lub pełnienia ról opiekuńczych. Projekt szczególnie wspiera kobiety, które mierzą się z większymi trudnościami w zakresie aktywizacji zawodowej w związku z pełnieniem ról opiekuńczych i często niższym poziomem wykształcenia.

2. Dzieci i młodzież romska (7–15 lat)

Grupę docelową stanowią dzieci i młodzież ze społeczności romskiej w wieku 7-15 lat, zamieszkujące na obszarze województwa dolnośląskiego, które zostaną objęte działaniami wyrównującymi szanse edukacyjne, rozwijającymi kompetencje społeczne oraz językowe.

3. Przedstawiciele organizacji społeczeństwa obywatelskiego

Osoby zatrudnione w organizacjach społeczeństwa obywatelskiego reprezentujących interesy mniejszości romskiej, współpracujące w ramach umowy cywilno-prawnej, wolontariusze, działające/zatrudnione na terenie woj. dolnośląskiego.

Zadania realizowane w ramach Projektu:

  • Wsparcie doradcy zawodowego i psychologa poprzez opracowanie Indywidualnej Ścieżki Reintegracji dla dorosłych UP ze społeczności romskiej – zapewnienie Uczestnikom Projektu wsparcia w identyfikacji mocnych stron, określeniu ścieżki kariery oraz radzeniu sobie z wyzwaniami emocjonalnymi i społecznymi.

  • Warsztaty z zakresu kompetencji i umiejętności społecznych dla dorosłych UP ze społeczności romskiej - celem zadania jest wspieranie UP w aktywnym uczestnictwie w życiu społecznym, co przyczyni się do wzmocnienia ich pozycji w społeczeństwie, zwiększenia poczucia własnej wartości oraz motywacji do podejmowania działań w sferze społecznej i zawodowej.

  • Utworzenie Centrum Integracji Społeczności Romskiej we Wrocławiu - przestrzeni, która umożliwi wszechstronną integrację społeczności romskiej z lokalnym społeczeństwem oraz zapewni wsparcie społeczne, edukacyjne i kulturalne dla jej członków poprzez różnorodne formy pomocy i rozwoju, tj. organizacja zajęć świetlicowych dla dzieci i młodzieży, udostępnienie punktów bezpłatnego korzystania z komputerów i internetu, organizacja warsztatów plastycznych i rękodzielniczych, warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży na temat równości, tolerancji i przeciwdziałania dyskryminacji, doradztwo edukacyjno-zawodowe, zajęcia wyrównawcze dla dzieci i młodzieży, wsparcie psychologiczne i prawne.

  • Przeprowadzenie szkoleń zawodowych dla 30 UP i aktywizacyjnych dla 190 UP, które umożliwią UP przygotowanie się do aktywnego poszukiwania pracy, wzrost wiedzy z zakresu rynku pracy i zdobycie nowych kwalifikacji zawodowych.

  • Staże zawodowe dla 20 UP, które umożliwią zdobycie praktycznego doświadczenia w lokalnych przedsiębiorstwach i instytucjach, co zwiększy szanse na zatrudnienie.

  • Wsparcie edukacyjne dla dzieci i młodzieży ze społeczności romskiej - kursy języka polskiego, szkolenia z zakresu kompetencji cyfrowych, zajęcia wyrównawcze oraz doradztwo edukacyjno-zawodowe.

  • Szkolenia dla przedstawicieli organizacji społeczeństwa obywatelskiego, które mają na celu zwiększenie ich wiedzy i kompetencji w zakresie pracy na rzecz społeczności romskiej oraz przeciwdziałania dyskryminacji.

  • Organizacja wydarzeń integracyjnych i kampanii społecznych w zakresie niedyskryminacji i zwalczania stereotypów.

Rezultaty Projektu:

- Poprawa sytuacji społecznej 240 Uczestników Projektu,

- Nabycie kwalifikacji/kompetencji zawodowych przez 160 Uczestników Projektu,

- Wzrost poziomu wiedzy 240 przedstawicieli organizacji społeczeństwa obywatelskiego,

- Podjęcie zatrudnienia przez 10 Uczestników Projektu,

- Aktywne poszukiwanie pracy przez 60 Uczestników Projektu.

Wartość Projektu: 4 063 263,03 PLN

Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 2 844 284,12 PLN

Next
Next

Program integracji społecznej i obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021 -2030